Rozszerzanie diety niemowlaka

5 5

Rozszerzanie diety jest ważnym etapem w życiu każdego malucha, długo wyczekiwanym przez jego rodziców. Dziecko odkrywa bogactwo smaków i nieznane dotąd konsystencje – przeżywa istną kulinarną przygodę!

Żywienie niemowlaków ma niebagatelny wpływ na ich rozwój. Dlatego wprowadzanie nowych pokarmów powinno odbywać się według schematu ustalonego przez ekspertów. Dzięki temu rodzice, żywiąc maluszka, mają szansę wpływać na jego zdrowie teraz i w przyszłości.

Odpowiedni czas na pierwszą łyżeczkę

Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu życia niemowlaka. W tym okresie większość niemowląt jest już gotowa na przyjmowanie pokarmów innych niż mleko.

dziecko karmione piersią
Zbyt wczesne wprowadzenie nowych produktów może zniechęcić niemowlaka do wypijania mleka mamy, które powinno być wyłącznym pokarmem przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Mleko mamy zawiera m.in przeciwciała niezbędne do stymulowania układu odpornościowego niemowlaka.

Gdy posiłki uzupełniające zbyt wcześnie zastąpią mleko mamy, ilość przeciwciał w diecie maluszka może być mniejsza, co zwiększy ryzyko pojawienia się infekcji czy biegunek. Natomiast opóźnianie wprowadzania nowych produktów do menu maluszka może spowodować niedobory w diecie, co w konsekwencji zaburzy prawidłowy rozwój. Mimo, iż mleko mamy wciąż stanowi podstawę diety, po 6. miesiącu życia niemowlaka nie jest ono w stanie dostarczyć niektórych niezbędnych składników i staje się niewystarczającym pokarmem. Ponadto rośnie zapotrzebowanie niemowlaka na energię i inne składniki odżywcze, które należy zaspokoić wprowadzając posiłki uzupełniające.

Pierwsze kroki

Do rozszerzania diety warto podejść ze spokojem i dużą dozą cierpliwości. Nauka pierwszych smaków może zająć dziecku trochę czasu. Nie wszystkie pociechy od razu akceptują produkty wprowadzane do ich codziennego jadłospisu. Niekiedy potrzeba kilku prób podania nowego produkt zanim niemowlak przyzwyczai się do nowego smaku.

ABC rozszerzania diety niemowlaka

Każde dziecko jest inne i w odmienny sposób będzie sygnalizowało gotowość na nowe smakowe wyzwania. Obserwuj czy Twój maluszek sięga po jedzenie, wkłada do buzi różne przedmioty lub ssie paluszki – to mogą być sygnały świadczące o gotowości dziecka na rozszerzanie diety.

Zasady rozszerzania diety są całkiem proste:

W oparciu o najważniejsze zasady rozszerzania diety możesz wypracować wspólną dla Ciebie i maluszka metodę, która pozwoli czerpać korzyści z wprowadzanych posiłków i jednocześnie będzie akceptowalna przez dziecko. Wzbogacanie diety w nowe produkty uczy maluszka jedzenia łyżeczką, akceptacji pierwszych smaków i konsystencji oraz regularności jedzenia. To inwestycja w kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych Twojego dziecka.

Jak rozszerzać dietę niemowlaka – krok po kroku:

rozszerzanie diety dziecka

Zacznij od warzyw, to najlepsze produkty do rozpoczęcia kulinarnej przygody.

Smak warzyw jest mniej akceptowany przez dziecko niż słodki smak owoców. Owoce warto wprowadzić dopiero po 2 tygodniach od podania maluszkowi pierwszego warzywa. Wprowadzanie nowości rozpocznij od kilku łyżeczek, tyle wystarczy, aby zapoznać niemowlę z  nowym smakiem. To mleko nadal jest podstawą diety.

Podawaj dziecku posiłki jednoskładnikowe.

Na początku możesz wybrać puree z marchewki, brokuła, kalafiora, czy zielonego groszku. Posiłki możesz podawać łyżeczką między karmieniami. Nie martw się, gdy maluszek zjada niewielkie ilości produktu. Dopiero przyzwyczaja się do nowego smaku i konsystencji.

Czas na owoce

Niemowlę, które poznało i zaakceptowało już smak warzyw, jest gotowe na rozpoczęcie przygody z pysznymi owocami
Na pewno z radością będzie chciało spróbować jabłko, gruszkę czy banana – to za sprawą wrodzonej preferencji do smaku słodkiego.

Pamiętaj o zbożach

zboza w diecie dziecka

Po wprowadzeniu pierwszych warzyw i owoców zacznij zapoznawać dziecko ze zbożami. 
To pozwoli mu uczyć się nowych konsystencji. Kaszki BoboVita możesz podawać np. jako zbilansowane śniadanie. Równocześnie poszerzaj asortyment warzyw i owoców o kolejne propozycje.

Czas na mięso i ryby

mieso i ryby w diecie dziecka

Z czasem wprowadzaj  także dania z mięsem i rybą, które dostarczą cennego białka. 
Posiłek mięsny powinien znaleźć się raz dziennie w jadłospisie dziecka, z czego 1-2 porcje tygodniowo warto zastępować rybą.

Unikaj soli w posiłkach

przekreślona solniczka - bez soli

Proste smaki są najlepsze. Nie dosalaj i nie dosładzaj posiłków dla maluszka. Te ze słoiczków nie zawierają żadnych dodatków smakowych i również dzięki temu są odpowiednie dla dziecka. Od początku staraj się kształtować w dziecku odpowiednie nawyki żywieniowe.

W czasie rozszerzania diety pamiętaj o dopajaniu maluszka.  Najlepsza dla niemowląt jest woda źródlana lub niskozmineralizowana.

Jestem tym, co mi dajesz, Mamo!

Jako producent żywności dostarczamy produkty dla niemowląt i małych dzieci dostosowane do ich potrzeb na każdym etapie rozwoju.

Poznaj naszą jakość

Konkurs Zdjęcie Miesiąca

Dziecko na rękach matki Produkty BoboVita
Wyślij zdjęcie swojego maluszka i wygraj pyszny zestaw produktów BoboVita!
Weź udział w konkursie

Aplikacja mobilna "BoboVita"

Aplikacja Mobilna BoboVita

Przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkowe narzędzie, w którym znajdziesz wskazówki i rady dotyczące żywienia małego dziecka do 1. roku życia.

Szukaj produktów

Lista partnerów NUTRICIA sp. z o.o.